Jellymoon
Well-Known Member
Just being lazy really as I could work it out myself, but thinking of putting one of my mine on retirement livery and trying to work out how much I actually spend on keeping him at home. Just seeing if the reduced cost of not having him here means I can in any way afford it. He’s 17hh and eats about a bale a day (£5 per bale so that’s easy to work out) then 2 scoops chaff and 3 tubs Baileys low cal balancer a day. How much would that cost?
Then I can have a stab at how much he adds to the freelancer labour cost and much heap removal!
Plus no longer needing to shoe…
Then I can have a stab at how much he adds to the freelancer labour cost and much heap removal!
Plus no longer needing to shoe…