For those with dogs please answer!

Acolyte

Well-Known Member
Joined
27 November 2005
Messages
7,968
Visit site
Ummmm:

1. Costs about £22 for a sack of dog food, and I go through about one a month for two dogs

2. Greyhound, 5 years old, about 27kg and lurcher, age unknown (I reckon 9-10 years old), about 25kg I think

3. Countrywide Premium all in one dog food - chicken and rice variety.

Nothing but quality for my dogs huh
smile.gif
? I started feeding it because the lurcher is such a good doer and puts weight on easily, this stuff keeps him just right for some reason. I did used to feed proper food (Hills Science Diet) to keep weight on my last greyhound, but the manic thing I have now does fine on rubbish food too
confused.gif
 

maddielove

Well-Known Member
Joined
26 July 2006
Messages
2,010
Visit site
1. I haven's calulated this one...might be a shock. Eek - about £30 (maybe less maybe more) He goes through one small bag of JWB puppy a week (approx)

2. He's a (nearly) 6 month old wheaten terrier. Nearly weighs 15kg eek!

3. I feed James Wellbeloved with a forkfull of butchers (he's fussy)
 

Tiger2

Well-Known Member
Joined
3 May 2008
Messages
122
Location
Hants
Visit site
I have a working cocker and he dosn't cost me anything to feed!
grin.gif
He is on a raw food diet and we have a very tame butcher
grin.gif
grin.gif
 

ladylisa

Well-Known Member
Joined
3 October 2006
Messages
2,271
Location
chesterfield, derbyshire
Visit site
1) I buy a 15kg sack at £9.50 and it last my two for about 2 weeks.

2) They are both Weimaraners and weigh around 28 - 32 kg

3) I feed a cheap glutton free chicken and rice working dog dry complete food from my local animal feeds store.
 

GinaGem

Well-Known Member
Joined
5 February 2006
Messages
4,030
Location
Kent
Visit site
1. Approx £25 - £40 a month depending on what we buy - for two dogs

2. Lurcher 25kg and Lurcher 16kg

3. Raw diet
 

CAYLA

Well-Known Member
Joined
12 January 2007
Messages
17,392
Location
in bed...mostly!!!
Visit site
As I have eight of my own

Akita 50kg- 6 years
Rotti 42kg- 4 years
Deerhound 55kg- 9 years
Whippet 10kg -2 years
Whipperxgreyhound 15kg -14years
Wirehaired Pointer 30kg -2 years
Lurcher 26kg-11 months
Whippetxgreyhoundxstaffi 28kg -18 months

All mostly large breeds, and normally have atleast 3 rescues in at any time, at the moment being a whippet 12kg -6 years, staffi-18 months 16kg and little x breed 15kg-10 months
my food bills average around £50 per week

Chudleys working crunch or chudleys classic, and meat.
 

CAYLA

Well-Known Member
Joined
12 January 2007
Messages
17,392
Location
in bed...mostly!!!
Visit site
I know it's shocking...it costs less to feed the 2 horses
crazy.gif
but I have a stupid amount of dogs....2 that consume and awfull lot of food to keep their weight up as they exercise to the extreme, my pointer and young lurcher, both feed 2 x a day as opposed to the rest who get 1 meal a day.

My mams rescue bill for her lot and all the rescues costs...wait for it....between 5-£600 a month
shocked.gif
shocked.gif
shocked.gif
shocked.gif
so mine is cheap in comparison
crazy.gif
 

RagazzoSam

Well-Known Member
Joined
14 August 2008
Messages
59
Visit site
9 yr old black Lab, feed one can of tinned dog food a day plus mixer. He is a really fussy eater - won't eat raw food, cheap cooked meat, dry complete stuff or those chub things.
frown.gif
I mix brands, depends what's on special offer. I use www.madaboutbargains.co.uk to check for offers on the Off Your Trolley section. I guess £25 pcm would be about right.
 

Cop-Pop

Well-Known Member
Joined
26 October 2007
Messages
8,667
Location
Glos, UK
Visit site
1 - About £10 a month
2 - Yellow lab, 5 years, 26kg
3 - Nature's Choice, Hi-life mince, cooked plain rice, cooked carrots, natural yoghurt and apple sauce (homemade).
 

MurphysMinder

Well-Known Member
Joined
20 November 2006
Messages
18,157
Location
Shropshire
Visit site
Have recently had a huge change in my feeding regime due to local slaughter house closing down.
Used to feed raw green tripe. 2 tripes cost £6.00 and fed 3 GSD bitches (approx 30-35kg each) for a week.
In addition they had a small breakfast of complete meal, 1 15 kg bag lasted about 2 months.
Now feeding, 2 meals of complete a day, plus small amount of Chappie or frozen tripe.
Complete is now costing me about £10.00 a week plus £4 or so for the meat/tripe.
Suddenly my doggies have got expensive to feed
frown.gif

Plus new puppy who is on ridiculously expensive complete feed at £30 a 15kg bag, but the bag should last her for quite a while yet I hope.
 

kirstyhen

Well-Known Member
Joined
14 January 2006
Messages
19,736
Location
In limbo...
mysite.wanadoo-members.co.uk
We have 6 dogs, couldn't tell you how much they cost as that's my mother's department!

5 working cockers ranging from 11 to 2 (I think), 1 Irish Water spaniel who is just over 2. No idea on weight, although they are all a bit podgy at the mo as it is the off season, but in a few months my mum will struggle to keep the weight on, so there allowed to get a bit of extra weight in the summer! (still no where near overweight though!)

The 5 working cockers are fed on whatever working feed is on offer at the time, but the Irish Water Spaniel is fed on Arden Garge Large Breeds. They also get sardines and lamb hearts as a treat or after a hard days working.
 

Irishcobs

Well-Known Member
Joined
25 August 2005
Messages
6,174
Visit site
About £6-7 per month.
2 lurchers, 4 and 8 yrs old, 20kg and 27kgs.
Local farm shops own brand of working dry dog food.
 

Keltic

Well-Known Member
Joined
31 January 2008
Messages
4,253
Location
Derbyshire
Visit site
One 2yo terrier who weighs 8kg she gets 2 trays of Tesco Finest Chicken and bacon dog food at 56p a tray mixed with small bite mixer £3 per bag and she has bakers aswell so she can pick at it when she wants, so she probably costs about £1.50 a day!!
 

ouzebeck

Well-Known Member
Joined
12 October 2007
Messages
137
Location
Lancashire.
Visit site
1. about 35.00. 20kg sack of chicken and rice dry food plus they each get tinned food at tea time.

2. three dogs,border collie 10yr,pitt bull cross 9yr, bullmastiff x rodesian ridgeback 2yr.
 

Stinkbomb

Well-Known Member
Joined
7 January 2007
Messages
3,974
Location
Cloud cookoo..
goldenoakmochachino.blogspot.com
WOW thanks everyone!!

Ive been working out what our new puppy should cost and so far its costing about £45 a month!!!
shocked.gif
shocked.gif


I want to feed him on Nature diet and burns mini bites eventually but not sure we can afford it!!! Prices working on the recommended amounts for weight/age etcc
 

frankie7

Well-Known Member
Joined
14 March 2007
Messages
357
Visit site
Chimo the British Inuit is just over a year old

1) £35 / £40 a month

2) she weighs 35kg

3) Royal Canin and Natures diet (or menu, not sure!)
 

piggyinablanket

Well-Known Member
Joined
1 April 2008
Messages
810
Location
Newmarket, Uk
stephaniegreaves.com
I use the naturediet, and chudleys,
so approx £45 per month on feed, not including treats, deflea/wormer,and vets bills of course.
Thats for a 7yr GSD and 4 yr Springer spaniel they have a tray each per day. Its cheaper to buy Ndiet by the box.
 

Foxfolly

Well-Known Member
Joined
20 January 2008
Messages
1,080
Location
Thirsk, North Yorkshire
Visit site
We have 8 dogs...

Rottweiler 7Yo 35Kg
GSD x Dobi 8/9yo 30Kg
Border Collie 5yo 20Kg
Border Terrier 10yo 10Kg
Patterdale Terrier stud dog 4yo 12Kg
Patterdale Stud bitch 3yo 9Kg
Patterdale bitch 1yo 9/10Kg
Patterdale bitch 1yo 6/7Kg

Our stud bitch is not nursing pups or pregnant at the mo so they are all on the same food

Wagg worker (17Kg bag) or Chudleys Working mix (15Kg bag) at approx. £10 per bag

We also feed fresh meat & bone which are the off cuts / waste left over from the abatoir when we send our own pigs / sheep to be butchered so I suppose they are free!
If we just fed complete food we use 1 big bag per week
When we feed meat we usually do it every other day so the complete food lasts twice as long!!
Oh and 1 box of winalot shapes per week (£1.60ish) for evening treats!!

When our bitch is rearing pups she usually has the chudleys puppy food as do the pups when they are big enough, so we buy a big bag of that at about £16 per bag a big bag will lusually last the full 8 weeks with pups and the bitch on it for about 5/6 weeks But we also buy goats milk for all of them at £1.30 per bottle and use about 1 per 2 days for the first 2 weeks then 1 every 3-4 days til they are eating dry pup food!
 

GinaB

Well-Known Member
Joined
27 July 2006
Messages
22,592
Location
Northern Ireland
Visit site
1 - Bags of food cost about £7, but Pets At Home tend to do buy two, get one free. (2kg bag) I tend to buy 3 bags every month and a half but then I always like to have an extra bag or two, just in case.

2 - Mini schnauzer, 7 years old and weighs about 11kg. Heiffer.

3 - James Wellbeloved Senior light
smile.gif


The labradors are fed a working mix specifically tailored to them (more protein during during the shooting season, less during summer) and that is bought in hugeeee bags. I wouldn't like to think how much that costs my uncle
crazy.gif
 

Lea789

Well-Known Member
Joined
5 April 2007
Messages
1,038
Visit site
We've got a medium sized cross (not sure what breeds!) who weighs about 20kg. She's on a raw food diet, and we probably spend about £30-35 a months, depending on what we get.
 

Wigglypigs

Well-Known Member
Joined
10 April 2008
Messages
1,742
Visit site
I have one JRT weighing around 8/9 kg. She 2and a half and id on JWB complete dried food. One small bag (2kg) lasts around 2 weeks and costs around £6.50 but pets at home often do the 3 for 2 offer so i buy in bulk then. she gets the odd biccie and chew as a treat but no 'human food' titbits. If she was a horse she would be a 'good doer' lol

The main expense with Piglet was dog training as i didnt want a 'mad' JRT. Over £200 and 18 weeks of socialisation/obedience and then adavanced obedience/intro to agility I have a well socialised dog that i can take anywhere HOWEVER if at the park and there is rabbits etc the terrier instinct takes over and i get ignored (grr)
bloody terriers.......
smile.gif
 

sloulou

Well-Known Member
Joined
12 December 2006
Messages
3,640
Location
Azerbaijan (or London and Suffolk - maybe...)
Visit site
1. About £20-£30 per month
2. Labrador (21 months old) weighs approx 30kg
3. Raw & homecooked food - lots of free bones from butchers - we get huge bags of frozen chicken wings for £1.99
grin.gif
and alot sorts of other stuff reasonably cheaop cos of where I live - so he gets goat (£2.99 per kg) quite often. Mornings is raw meaty bones and dinner is homecooked (eg. mince, veg, rice or plain mixer, garlic, herbs, cod liver oil. Or he gets cooked fish instead of meat. He also gets offal a few times a week or tripe.)

I do sometimes feed either naturediet or natures harvest with LD mixer. But rarely.

Stinkbomb - why would you feed naturediet with burns mini bites
confused.gif
- aren't they both complete foods? I have been told that 'complete means complete - ie. don't mix it with other stuff' - I know you can mix it with plain mixer - for crunch and to bulk it out? Even the naturediet website says that - but would stick to one 'complete' or the other
smile.gif


I have bought naturediet in bulk mixed trays of 18 online - works out cheaper that way. But that was back when he was younger and i used it more.
smile.gif
 

Stinkbomb

Well-Known Member
Joined
7 January 2007
Messages
3,974
Location
Cloud cookoo..
goldenoakmochachino.blogspot.com
I was advised to feed it really. They are both complete but if you feed half and half i was told it should be ok.i.e. when he's older one feed burns and the other nature diet. I would love to feed all nature diet TBH but just cant afford it. A raw diet seems very good top but i just dont have the freezer space, time or stomach for it and we really dont have a good butchers near here!!!
grin.gif
 

HelenSmith

Active Member
Joined
14 August 2008
Messages
44
Visit site
A sack costs me 11.20 and will last about a month and a half.

Tarka is a lurcher but only a diddy one at 15kg

She's on chudleys working crunch to try to keep her weight on. It's also vat free which is a bonus
grin.gif
 

SouthWestWhippet

Well-Known Member
Joined
7 June 2006
Messages
2,343
Location
Somerset
Visit site
I have 2 whippets. One weighs about 10kg, the other about 12kg.

Well I think it is KG, it might be LB so whichevber is more reasonable
wink.gif


Costs me 50p per day for a sachet of raw tripe that they share. Plus they are on Spillers Field and Trial dried food, about 2 bags a month at £6 per bag.
 

sevenoceans

Well-Known Member
Joined
4 February 2006
Messages
768
Location
hampshire
Visit site
Boris is probably expensive!

2 yr old Jack russell weighing at 8 kilos,

He gets half a tray of Nature diet in the evenings, cost about 32p per day, (i get the box of 18 as it's cheaper) on sundays he get oily fish from tesco which is 35p... worked out £5.67 per month

Bag of burns that lasts about 6 weeks at nearly 7 pounds

About 11 pounds a month for this wee little dog! he is worth every penny! lol, he's still lean and active.

Sorry to be the bearer of the bad news... the prices of burns will go up in september to about 8 pounds for 1.5 kg bag i am not sure of other sizes!
 
Top